Opublikowany przez: Kasia P. 2019-03-23 19:07:00
Autor zdjęcia/źródło: formalności przed porodem @ unsplash
Może się zdarzyć, że szpital w którym chcesz rodzic nie ma w danej chwili dla Ciebie miejsca. Nie musisz jednak szukać innej porodówki sama. Po wywiadzie w rejestracji i ocenie Twojego stanu, i tylko jeśłi jest to możliwe, możesz zostać przewieziona do innego szpitala. W takich sytuacjach szpital odsyłający informuje o tej sytuacji inny szpital, który ma Cię przyjąć. Często zdarza się jednak, że szpitale w takiej sytuacji organizują dla nowej pacjentki czasową tzw. dostawkę lub umieszczają ją na innym oddziale na jakiś czas.
Za sprawą systemu eWUŚ, który działa już od 6-ciu lat, w izbie przyjęć wystarczający jest Twój numer PESEL potwierdzony dowodem osobistym bądź paszportem. System ten na podstawia powyższych potwierdzi prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ.
Jeśli jakimś cudem system nie potwierdza Twojego ubezpieczenia, a płacisz składki to:
UWAGA! Nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona i tak szpital nie może odmówić Ci przyjęcia, ponieważ każda przyszła mama zarówno w ciąży, jak i w czasie porodu ma gwarancję świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych.
Po potwierdzeniu ubezpieczenia na recepcji zostaniesz zaproszona do gabinetu (zazwyczaj tuż przy recepcji) gdzie pielęgniarka zbada CI ciśnienie, a lekarz dyżurny sprawdzi rozwarcie szyjki macicy na fotelu ginekologicznym. Zostanie wykonane również badanie KTG i jeśli zajdzie taka potrzeba badanie USG. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o przyjęciu do szpitala i… trzeba przejść przez zakładanie dokumentacji.
Położna przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat ciąży i porodu. Będziesz musiała odpowiedzieć na takie pytania jak: który to poród i która to ciąża, jak często występują skurcze, czy już odpłynęły wody etc.
Następnym krokiem jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, czyli karty ciąży oraz kompletu wyników badań takich jak:
UWAGA! Dodatkowo do planowanego cesarskiego cięcia potrzebne są:
elektrolity, badanie ogólne moczu, układ krzepnięcia oraz skierowanie do cięcia cesarskiego.
Na koniec formalności się dopełnią gdy wypełnisz formularz w którym określasz kogo upoważniasz do zasięgania wiadomości o Twoim stanie zdrowia. Będziesz musiała podać dane tej osoby: imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania/ zamieszkania, datę urodzenia.
Po tych formalnościach przychodzi czas na przebranie się i udanie na blok porodowy. Tam poznasz położną, która będzie się Tobą opiekować. Warto przedstawić jej swój plan porodu i omówić swoje potrzeby. Jeśli chcesz aby została pobrana krew pępowinowa to też dobry moment, aby to zgłosić.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.